Barcode: 29214471
Rendang Paste
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 66.7 kcal |
| Fat | 1.6 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 9.1 g |
| of which sugars | 4.9 g |
| Fiber | 4.9 g |
| Proteins | 1.8 g |
| Salt | 1.5 g |
Ingredients
Water Onions. Ground Spices (9%) (Chilli Powder. Coriander Cumin - Sweet Cinnamon (Cassia) - Turmeric) · Lemongrass (8%) Red Chillies (7%) · Concentrated Tamarind Ginger Purée. per 1/4 jar Salt Acidity Regulator: Citric Acid. Muscovado Sugar Cornflour Garlic Purée provides Stabiliser: Xanthan Gum. 125K Energy Not suitable for those with a Nut, Peanut and Sesame allergy. Prepared to a Vegan recipe. Not suitable for those with a Milk or Egg allergy as these allergens are present in the environment.
Additives
e330
e415
Related Products in Condiments
Garlic Paste
Ashoka
D NOVA 3
Garlic Paste
Ashoka
D NOVA 3
Peeled garlic paste
Adf Foods Limited
E NOVA 4
Punjabi Choley
Ashoka
C NOVA 3
Peeled Ginger Garlic Paste
Adf Foods Limited
E NOVA 4
Palak Paneer (Tofu)
Ashoka
A NOVA 3
Heinz "Tomato Ketchup" 900GM
Heinz
C NOVA 3
Aloo Matar
Ashoka
B NOVA 3
Peeled ginger paste
Adf Foods Limited
E NOVA 4
Peeled Ginger Garlic Paste
Adf Foods Limited
E NOVA 3
Ginger Garlic Paste
Ashoka
E NOVA 3
Vindaloo Sauce
Truly Indian
C NOVA 3