Barcode: 0070074673028
Pedialyte Organic
by Abbott
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
organic
usda organic
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 11.1 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 2.5 g |
| of which sugars | 2.5 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
WATER, ORGANIC APPLE JUICE CONCENTRATE, ORGANIC DEXTROSE, ORGANIC CITRIC ACID, ORGANIC FLAVOR, POTASSIUM CITRATE, SALT, SODIUM CITRATE, ORGANIC STEVIA LEAF EXTRACT, ZINC GLUCONATE
Additives
e330
e960
Related Products in Electrolyte Drink
Electrolytes
LMNT
E NOVA 4
Hydration Multiplier Electrolyte Drink Mix
Liquid I.V.
E NOVA 4
Hydration Raspberry Melon
Pur Aqua
C NOVA 4
Hydration Multiplier + Energy Electrolyte Drink Mix
Liquid I.V.
E NOVA 4
Hydration With Electrolytes Cotton Candy
Pur Aqua
E NOVA 4
Boisson electrolytes
Overstims
E NOVA 4
HYDRATION MULTIPLIER ELECTROLYTE DRINK MIX
LIQUID I.V.
NOVA 4
ELECTROLYTE DRINK MIX
LMNT
D NOVA 4
Mango Pineapple
Holloway
E NOVA 4
Lemon Lime Electrolytes
Just Ingredients
E NOVA 1
LMNT
LMNT
E NOVA 4
Re-Lyte Hydration Cran Apple
Re-Lyte
E NOVA 4