Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 257.0 kcal |
| Fat | 11.1 g |
| of which saturated | 4.9 g |
| Carbohydrates | 26.4 g |
| of which sugars | 5.6 g |
| Fiber | 1.4 g |
| Proteins | 12.5 g |
| Salt | 1.6 g |
Ingredients
Crust: (wheat flour, water, palm oil, cultured wheat starch, yeast, salt, sugar, l-cysteine {dough conditioner}, citric acid), sauce: (water, tomato paste, tomato puree, extra virgin olive oil, garlic, sugar, salt, spices [black pepper, oregano, onion, fennel], modified food starch, basil, parsley), toppings: mozzarella cheese (partly skimmed milk, bacterial culture, salt, calcium chloride, microbial enzyme), pepperoni (pork, beef, salt, dextrose, lactic acid starter culture, flavorings [mustard, spice extractives], oleoresin of paprika, sodium erythorbate, natural smoke flavor, dehydrated garlic, sodium nitrite, citric acid), powdered cellulose (to prevent caking).
Allergens
Additives
Related Products in Meals
Potato cup
Davert
Plat de lentilles au riz
Schani
Bolognaise vegetarienne
Davert
Davert Porridge cup Couscous cranberry
Davert
Soja Gyros
Davert
Davert Marokko Pfanne Mit Süßen Aprikosen
Davert
Round Table Pizza, Chicken & Garlic Gourmet On Original Crust, Medium
Round Table Pizza
Risotto
Davert
Bio Dinkel Maultaschen mit Gemüse und Ricotta
Alb-Natur
Seelachscreme
Larsen
Veggie Bauerntopf
DAVERT
Indisches Linsengericht
Schani