PURE PROTEIN COMPLETE PROTEIN SHAKE
by PURE PROTEIN
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 43.1 kcal |
| Fat | 0.3 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 1.9 g |
| of which sugars | 0.3 g |
| Fiber | 1.2 g |
| Proteins | 9.2 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Water, Protein Blend (Milk Protein Isolate, Whey Protein Concentrate, Calcium Caseinate), Soluble Corn Fiber, Stabilizer Blend (Cellulose Gel, Cane Sugar, Cellulose Gum, Potassium Phosphate, Sodium Hexametaphosphate, Natural and Artificial Flavors, Magnesium Phosphate, Sunflower Oil, Salt, Sodium Ascorbate (Vitamin C), Sunflower Lecithin, Sucralose, Acesulfame Potassium, Vitamin And Mineral Blend: Potassium Phosphate, Sodium Ascorbate (Vitamin C), Zinc Amino Acid Chelate, Dl-Alpha Tocopheryl Acetate (Vitamin E), Sodium Selenite, Ferric Orthophosphate, Biotin, Vitamin A Palmitate, Potassium lodide, Niacinamide (Vitamin B3), Copper Amino Acid Chelate, Calcium D-Pantothenate (Pantothenic Acid), Chromium Chloride, Phytonadione (Vitamin K), Sodium Molybdate, Cyanocobalamin (Vitamin B12), Manganese Sulfate, Folic Acid, Vitamin D, Thiamine Mononitrate (Vitamin B1), Pyridoxine Hydrochloride (Vitamin B6), Riboflavin (Vitamin B2)
Additives
Related Products in Protein Drink
High Protein Cookie Drink
McEnnedy
Protein vanilla
Baltais
32 Plant Protein Chocolate
Powered
Protein Shake
Alani
Protein drink Cream&cookies
Zora
Vanilla Rockin' Protein Builder Protein Shake
Shamrock Farms
Lemonade
Isopure
ideal body
SAVAS
ULTRA PROTEIN high protein milk shake vanilla
slate.
Protein Shake
Alani
Protein Dark Chocolate
Rebbl
Cafe latte
Premier protein