Barcode: 3267110000543
Purée d'amande blanche
by L'amandaie
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 1
Labels
no gluten
organic
vegetarian
eu organic
vegan
eu agriculture
fr bio 01
no lactose
the vegan society
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 679.0 kcal |
| Fat | 61.0 g |
| of which saturated | 5.0 g |
| Carbohydrates | 8.9 g |
| of which sugars | 4.0 g |
| Fiber | 7.6 g |
| Proteins | 24.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
_amandes_ mondées (sans peau).
Allergens
nuts
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
24 Carrot Gold sauerkraut
NOVA 3
FREE FROM Sliced Brown Bread
Sainsbury's, Sainsburys
C
4 white rolls
Sainsbury's
NOVA 4
Hain Pure Foods, Peanut Oil
The Hain Celestial Group Inc.
C NOVA 2
Wild Rocket
Sainsbury's
A NOVA 1
Aceite de Coco Orgánico
Hain Pure Foods
E
Apple beetroot & celery
M&S
C NOVA 1
Apple, Celery & Spinach cold pressed
M&S
C NOVA 1
Graine de chia
A NOVA 1
White Sliced Sandwich Loaf
Sainsburys
B NOVA 4
Lasagne Sheets
By sainsbury's
B
Sesame oil
The Hain Celestial Group Inc.
C NOVA 2