Barcode: 10057513
Steamed Beetroot in vinegar
by Tesco
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 1
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 41.0 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 7.5 g |
| of which sugars | 6.7 g |
| Fiber | 2.4 g |
| Proteins | 1.2 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Beetroot 99%, Malt Vinegar (_Barley_).
Allergens
gluten
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Riced Veggies Cauliflower & Broccoli
Green Giant
A NOVA 1
Cut green beans
A NOVA 1
Niblets
Géant Vert
C NOVA 3
Brussels sprouts
A NOVA 1
Maïs crème
Green Giant
C
Cream Style Corn
Green Giant
C NOVA 4
Recolte sélecte
Géant Vert,Green Giant
B
Whole kernel sweet corn
A NOVA 3
Garlic & herb mashed cauliflower, garlic & herb
C NOVA 4
Cream Style Corn
Green Giant
NOVA 3
Niblets
Green Giant
B
Original mashed cauliflower, original
B NOVA 4