Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 172.0 kcal |
| Fat | 4.4 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 27.2 g |
| of which sugars | 5.0 g |
| Fiber | 1.3 g |
| Proteins | 6.8 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
Sushi rice (water, white rice, sushi vinegar (sugar, rice vinegar, water, salt, citric acid, kelp extract (kelp extract, sugar alcohol, hydrogenated starch hydrolysates, alcohol, salt, xanthan gum))), avocado, raw salmon, raw tuna, albacore, seaweed, vegan spicy mayo (vegan mayo (expeller - pressed canola oil, water, modified food starches, white distilled vinegar, sugar, garlic puree (garlic, citric acid), lemon juice concentrate, pea protein, salt, spice, tapioca maltodextrin, fruit and vegetable juice (color)), red chili puree (red jalapeno peppers, citric acid), water, dextrose, sesame oil, soy sauce (water, soybeans, wheat, salt), cane sugar, distilled vinegar, salt, cayenne pepper, modified corn starch, lemon juice concentrate, rice vinegar, yeast extract, cultured dextrose, xanthan gum)., sesame seeds, lettuce, pickled ginger (ginger, water, salt, sugar, vinegar), scallions.
Allergens
Additives
Related Products in Meals
2 quiches lorraines
Verrière Traiteur
soupe au chou
Méthode minceur
salade lentilles au poulet
petit pierre
Ravioli à la provençale
BF
Risotto légumes
Saveurs d'Italie
Soupe Au Pistou
Le Potager de Grand-Mère
Rissoto aux cèpes et safran
Saveurs d'Italie
Velouté de saint jacques
JEAN D'AUDIGNAC
Salade Texane au Thon
Cora
Risotto saveur truffe
Saveurs D’italie
2 Crêpes champignons jambon
Verrière Traiteur
2 Tartelettes Fermières à la fourme
Verrière Traiteur