Barcode: 0021000640140
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 708.0 kcal |
| Fat | 76.9 g |
| of which saturated | 12.3 g |
| Carbohydrates | 17.7 g |
| of which sugars | 2.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.8 g |
| Salt | 12.0 g |
Ingredients
soybean oil, water, vinegar, eggs, contains less than 2% of sugar, salt, egg yolks, natural flavor (contains mustard), lemon juice concentrate, dried garlic, dried onion, paprika, calcium disodium edta (to protect flavor). contains: egg. kraft heinz foods company chicago, il 60601
Allergens
eggs
mustard
soybeans
Additives
e385
Related Products in Condiments
Katsu curry
Fused by fiona
D NOVA 3
Basil Pesto
Kirkland Signature
NOVA 3 Eco-Score D
Pesto alla Genovese
Tesco
D NOVA 4 Eco-Score C
Brun Saus
Toro
C NOVA 4
Fused Teriyaki
Fused
E NOVA 3 Eco-Score B
Chow mein stir fry sauce
Fused by Fiona
D NOVA 3
Bio-Streichcreme Kichererbse, Paprika und Chili
Rewe Bio
C NOVA 3
Honig Senf Sauce
Händlmeier
D NOVA 3 Eco-Score C
PINEAPPLE SALSA
Santa Maria
B
Fused Thai Green Curry
Fused by Fiona
C NOVA 3
Remoulade
Thomy
D NOVA 3 Eco-Score C
Organic tomato sauce
Kirkland
A NOVA 3 Eco-Score B