Barcode: 0074923408571
Real potato crisps
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 3
Labels
no gluten
certified gluten free
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 500.0 kcal |
| Fat | 25.0 g |
| of which saturated | 10.7 g |
| Carbohydrates | 60.7 g |
| of which sugars | 7.1 g |
| Fiber | 3.6 g |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Fresh potatoes, pure vegetable oil (contains one or more of the following: palm olein oil, safflower oil), sugar, sea salt, tomato powder, citric acid, sodium diacetate natural flavorings, extractives of annatto & paprika, red beet powder, onion powder, garlic powder, with less than 2% calcium silicate added to prevent caking.
Additives
e330
Related Products in Snacks
Milano Double Milk Chocolate
Pepperidge Farm
E NOVA 4 Eco-Score D
Turkey Jerky
Trader Joe's
E NOVA 4
Pub Mix
utz
E NOVA 4
Back-Oblaten, eckig, 120 x 200 mm
Küchle
NOVA 3
Schogetten Stracciatella
Schogetten, Ludwig Schokolade
E NOVA 4 Eco-Score E
Schoko Muffins
Dr. Oetker
D NOVA 4
Planters, deluxe mixed nuts
Planters
D NOVA 3
Kuvertüre Zartbitter
Back Family, Back Family zartb
E NOVA 4
NEW Doritos EXTRA Flamin Hot FLAVOUR CORN CHIPS 60
Doritos
C NOVA 4 Eco-Score B
Tribu power mix
Tribu
E
The Taste Of Dubai Strawberry
Elit
E NOVA 4
PB 'N DARK CHOCOLATE TRAIL MIX
Kar's
E NOVA 4