Barcode: 0793573083159
Real Turkey Jerky
by Chef's Cut
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 286.0 kcal |
| Fat | 3.6 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 17.9 g |
| of which sugars | 17.9 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 42.9 g |
| Salt | 3.7 g |
Ingredients
Turkey breast, soy sauce (water, hydrolyzed corn and soy protein, corn syrup, salt, caramel color, lactic acid, potassium sorbate), sugar. horseradish (horseradish roots, vinegar, salt and mustard oil), worcestershire sauce (distilled white vinegar, molasses, sugar, water, salt, onions, anchovies, garlic, cloves, tamarind extract, natural flavorings, chili pepper extract), liquid smoke (water, natural hickory smoke concentrate), black pepper, red pepper, sodium nitrite.
Additives
e150c
e202
e250
e270
Related Products in Snacks
Herbatniki o smaku maślanym
Bahlsen,Krakuski
E NOVA 4 Eco-Score D
GENOA SALAME
HILLSHIRE SNACKING
E NOVA 4
Clubs Cracker
Lorenz
D NOVA 3 Eco-Score A
Salam Sibiu
Agricola
D Eco-Score C
Ptasie Mleczko Waniliowe w Czekoladzie Deserowej
E.Wedel
E NOVA 4
Balisto yoberry
Balisto
E NOVA 4 Eco-Score B
BBQ Chips
Legendary
E NOVA 4
Die Gute Bio Schokolade
Plant-for-the-Planet
E NOVA 3 Eco-Score B
Milk Chocolate Biscuits
Cadbury Dairy Milk fingers
E NOVA 4 Eco-Score E
Chickpea Snacks Habanero Flavored
Biena
D NOVA 3
Dinkel Mini brezeln
DmBio
E NOVA 3
Soft & Chewy
Kirkland signature
D NOVA 4