Barcode: 4800092113413
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 433.0 kcal |
| Fat | 13.3 g |
| of which saturated | 6.7 g |
| Carbohydrates | 76.7 g |
| of which sugars | 23.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 6.7 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Wheat Flour; Sugar; Vegetable Fat (Palm, Coconut); Sesame Seeds; Glucose Syrup; Skimmed Milk; Desiccated Coconut; Raising Agents [Ammonium Carbonate (E503) & Sodium Bicarbonate (E500)]; Iodized Salt; Soya Lecithin (E322) (as emulsifier); Sodium Metabisulfite (E223) (as flour treatment agent); Fortificants [Vitamin E, Vitamin B₂, Vitamin B₁]; Tartrazine (E102).
Allergens
gluten
milk
sesame seeds
soybeans
Additives
e102
e223
e322
e322i
e500
e500ii
e503
e503i
Related Products in Snacks
Flavored wheat snacks
Senor Snacks Inc.
E NOVA 4
Sliced & shaped peppered jerky
E NOVA 4
Jerky
E NOVA 4
Sliced & shaped jerky
E NOVA 4
Original turkey jerky
E NOVA 4
Charritos
Interex Corp.
E NOVA 4
Jerky
E NOVA 4
Jerky
E NOVA 4
Sliced & shaped jerky
E NOVA 4
Cocoa Truffles
Trader Joe’s
E NOVA 4
Flavored wheat snacks
Interex Corp.
E NOVA 4
Sliced & shaped jerky
E NOVA 4