Barcode: 29000036
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 258.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 62.9 g |
| of which sugars | 60.2 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 0.1 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Sugar Water. Concentrated Redcurrant Juice (7%) Gelling Agent: Pectin (from Fruit). Acidity Regulator: Citric Acid Prepared with 45g of fruit per 100g. Total sugar content 60g per 100g.
Additives
e440
Related Products in Condiments
PINEAPPLE SALSA
Santa Maria
B
Basil Pesto
Kirkland Signature
NOVA 3 Eco-Score D
Katsu curry
Fused by fiona
D NOVA 3
Brun Saus
Toro
C NOVA 4
Chow mein stir fry sauce
Fused by Fiona
D NOVA 3
Pesto alla Genovese
Tesco
D NOVA 4 Eco-Score C
Bio-Streichcreme Kichererbse, Paprika und Chili
Rewe Bio
C NOVA 3
Organic tomato sauce
Kirkland
A NOVA 3 Eco-Score B
Remoulade
Thomy
D NOVA 3 Eco-Score C
Fused Thai Green Curry
Fused by Fiona
C NOVA 3
Honig Senf Sauce
Händlmeier
D NOVA 3 Eco-Score C
Fused Teriyaki
Fused
E NOVA 3 Eco-Score B