Barcode: 0845561000560
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 141.0 kcal |
| Fat | 2.9 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 8.2 g |
| of which sugars | 1.2 g |
| Fiber | 4.7 g |
| Proteins | 21.2 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
Textured wheat gluten, water for hydration, water, defatted wheat germ, torula yeast, rice flour. contains 2% or less of defatted soy flour, corn oil, salt, potato flakes, onion powder, hydrolyzed soy protein, oat flour, caramel color, wheat flour, soy lecithin, garlic powder, l-lysine monohydrochloride, carrageenan, maltodextrin, soy protein isolate, potato starch, potassium chloride, dextrose, konjac flour, spice, natural smoke flavor, vitamins (niacinamide, calcium pantothenate, vitamin b1 [thiamin mononitrate], vitamin b6 [pyridoxine hydrochloride], vitamin b2 [riboflavin], vitamin b12 [cyanocobalamin]).
Additives
e150c
e322
e322i
e407
Related Products in Snacks
Puffed cheese curls
D NOVA 4
Cheddar & sour cream
D NOVA 4
Potato chips
D NOVA 3
Jamaican jerk flavored potato chips
E NOVA 4
Original ripple potato chips
D NOVA 3
Potato Chips
D NOVA 4
Barbecue flavored potato chips
D NOVA 4
Potato chips
C NOVA 3
Crunchy cheese curls
E NOVA 4
Flavored wavy potato chips
D NOVA 4
Flavored wavy potato chips
se grocers
E NOVA 4
Potato chips
D NOVA 4