Barcode: 4038375024358
Reismilch natural
by Natumi
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
no gluten
organic
vegetarian
eu organic
vegan
de oko 013
no added sugar
no lactose
ab agriculture biologique
Categories
beverages and beverages preparations
plant based foods and beverages
beverages
plant based foods
cereals and potatoes
dairy substitutes
cereals and their products
milk substitutes
plant based beverages
plant based milk alternatives
cereal based drinks
rice based drinks
aliments d origine vegetale
aliments et boissons a base de vegetaux
boissons vegetales
boissons vegetales de cereales
boissons vegetales de riz nature
boissons a base de vegetaux
cereales et derives
cereales et pommes de terre
Available in
france, germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 50.0 kcal |
| Fat | 1.1 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 9.9 g |
| of which sugars | 7.1 g |
| Fiber | 0.1 g |
| Proteins | 0.1 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Wasser, fermentiert er Reis (14%), Sonnenblumenöl, Meersalz
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Bissap
NOVA 3
Jus de Grenade
La Compagnie Des Maraichers, Très Pressés
D NOVA 1
Force bio - Jus d'orange bio avec pulpe (frais)
Alterfood, Force Bio
C NOVA 1
Rosé
domaine Vico
NOVA 3
Soupe à la tomate
Nutri Pause
NOVA 3
Thés
Le Comptoir de Mathilde
B NOVA 4
Bouillon de Légumes Naturel
Ariaké
B NOVA 3
Long Horn Energy Drink - Dafy Moto / 2 Voyages De Reve
Long HORN
E
Citron verr basilic
NOVA 3
Dayang Infusion Fenouil Bio 20 Sachets
Dayang
NOVA 1
Thé Des Neiges
Compagnie Coloniale
B NOVA 4
Dayang Infusion Verveine Bio
Dayang Tradition
B NOVA 1