Barcode: 8480000093516
Rellenos chocolate negro
by Hacendado
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
green dot
Categories
Available in
spain
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 436.0 kcal |
| Fat | 15.0 g |
| of which saturated | 5.3 g |
| Carbohydrates | 65.0 g |
| of which sugars | 36.0 g |
| Fiber | 3.1 g |
| Proteins | 7.6 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
filling chocolate cream and hazelnuts (41%) [sugar, vegetable fat (coconut nut, palm, sunflower in variable proportions, whey powder, chocolate (2,1%) (sugar, cocoa paste), degreased cocoa powder, hazelnut paste (0,4%), emulgent (soy lecithin), aroma], cereals (37%) [rice flour, whole wheat flour (12%)], sugar, skimmed milk powder, degreased cocoa powder, salt, gluten, wheat bran, vitamins [niacin (pp), vitamin e, vitamin b6, riboflavin (b2), thiamine (b1), folic acid (b9), vitamin b12], iron salts, antioxidant (extract rich in tocopherols),
Allergens
gluten
sulphur dioxide and sulphites
Additives
e306
e322
e322i
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Honey peach jelly
Walong Marketing Inc
E NOVA 4
Sliced Hotdog Rolls
Warburtons
C NOVA 4 Eco-Score B
RED SEEDLESS GRAPES
TESCO
C NOVA 1 Eco-Score A
Царевичен снакс с вкус на кисело мляко и чесън
Star
D NOVA 4
Sundried Tomato Strips
Woolworths
C NOVA 3
Mehrkorntoast
Ölz
B NOVA 3
Cheese and onion
Fairfields farm
C NOVA 4
Badem
VEDRINI
B NOVA 1 Eco-Score D
Vermicelli Bean Thread
Double Phoenix
C NOVA 3
Seigle et graines
La Boulangère
E NOVA 4 Eco-Score A
Smooth Orange
Tropicana
C NOVA 1 Eco-Score C
Fusillotti N° 155
Rummo
A