Barcode: 0041000004902
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 352.9 kcal |
| Fat | 5.9 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 58.8 g |
| of which sugars | 5.9 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 11.8 g |
| Salt | 9.7 g |
Ingredients
Enriched egg noodles [wheat flour, durum flour, egg, niacin, ferrous sulfate (iron), thiamin mononitrate, riboflavin, folic acid], maltodextrin (corn, potato), salt, corn syrup*, chicken fat, monosodium glutamate, powdered chicken, hydrolyzed vegetable protein (soy, corn, wheat), corn starch, disodium guanylate, disodium inosinate, yeast extract, natural flavor (celery), parsley*, chicken broth*, turmeric (for color), spices, rosemary extract.
Additives
e392
e621
e627
e631
Related Products in Meals
Penne pasta in a creamy alfredo sauce
Hormel, Hormel Foods Corporation
C NOVA 4
Red chili with beans
Hormel, Hormel Foods Corporation
C NOVA 4
Cherrywood smoked fully cooked ham with natural juices, cherrywood smoked
D NOVA 4
Chili with beans
C NOVA 4
Hormel, dinty moore, big bowls chicken & dumplings
Hormel
C NOVA 4
Chicken pot pie
Hormel Foods Corporation
C NOVA 4
Sausage hash
Hormel
C NOVA 4
Chili
C NOVA 4
Beef stew
C NOVA 4
Pepperoni & cheese bites
E NOVA 4
Hormel, compleats, comfort classics chili mac
Hormel, Hormel Foods Corporation
C NOVA 4
Chili with beans
B NOVA 4