Barcode: 0885229001058
Root Beer Energy Drink
by Beaver Buzz
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no high fructose corn syrup
Categories
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 46.5 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 11.6 g |
| of which sugars | 11.6 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Carbonated Filtered Water, Cane Sugar. Natural Flavours, Taurine, Caramel Colour, Sodium Benzoate, Caffeine, Phosphoric Acid, Gum Arabic, Niacinamide, Inositol, Guarana Seed Extract, D-Glucuronolactone, Pyridoxine Hydrochloride (Vitamin B6), Riboflavin (Vitamin B2), Cyanocobalamin (Vitamin B12)
Additives
e150c
e211
e338
e414
Related Products in Beverages
Laura lynn, root beer
Laura Lynn, Ingles Markets Inc.
E NOVA 4
Soda
Ingles Markets Inc.
E NOVA 4
Diet Cola
Laura Lynn, Ingles Markets Inc.
C NOVA 4
Lemon Lime Flavored Soda
Laura Lynn
E NOVA 4
Cola
Laura Lynn, Ingles Markets Inc.
E NOVA 4
Lemon up soda
Laura Lynn, Ingles Markets Inc.
E NOVA 4
Milkshake british strawberry
Marks & Spencer
E NOVA 4
Soda
Laura Lynn, Ingles Markets Inc.
E NOVA 4
Diet cola
Laura Lynn, Ingles Markets Inc.
C NOVA 4
Drink
Ingles Markets Inc.
E NOVA 4
Cola
Laura Lynn, Ingles Markets Inc.
E NOVA 4
Diet Sparkling Pink Cranberry Lemonade
Marks & Spencer
C NOVA 4