Barcode: 0200011039499
Roquefort société
by Société
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 3
Labels
pdo
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 365.0 kcal |
| Fat | 31.7 g |
| of which saturated | 22.5 g |
| Carbohydrates | 0.8 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 19.0 g |
| Salt | 3.7 g |
Ingredients
Fromage au _LAIT_ cru de brebis,sel, Ferments LACTIQUES et d'affinage, presure, penicillium roqueforti
Related Products in Dairies
Mild Cheese Slices
Tesco
D NOVA 4
Fresh semi-skimmed milk
Coop
B
Whole milk
Tesco
C NOVA 1
Skimmed milk
Tesco
B NOVA 1
Fresh Whole Milk
Co Op
C
Semi-skimmed Milk
Coop
B
Whole long life UHT Milk
Co Op
C
Semi-skimmed Milk
Tesco
B NOVA 1
British skimmed milk
Co Op, Coop
B NOVA 1
Slightly Salted Spreadable
Co-op
D NOVA 2
Authentic Natural Greek Yogurt
Co-op
C NOVA 1
Semi-Skimmed Milk
Coop
B NOVA 1