Barcode: 6412000031986
Siskonmakkarakeitto
by Saarioinen
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
hyvää suomesta
Available in
finland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 70.0 kcal |
| Fat | 4.0 g |
| of which saturated | 1.5 g |
| Carbohydrates | 4.9 g |
| of which sugars | 1.2 g |
| Fiber | 0.8 g |
| Proteins | 2.8 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
Vesi, peruna, ruokamakkara 15 % [sianliha ja naudanliha 70% (Suomi), vesi, silava, soijaproteiinivalmiste, glukoosi, jodioitu suola, mausteet (mm. chili, sinapinsiemen, inkivääri, korianteri, paprika), perunakuitu, kamara, stabilointiaine (E 450), aromit (mm. valkosipuli), väri (E 160a)], porkkana, lanttu, purjo, kasvisliemijauhe (suola, kurpitsa, palsternakka, sokeri, persilja, oliiviöljy, valkopippuri, maltodekstriini), tomaatti, maustepippuri
Allergens
mustard
Additives
e160a
e450
Related Products in Meals
Breakfast sliders
E NOVA 4
Brown Sugar Sweet Potatoes
Handmade Real Foods
D NOVA 4
Spaghetti
Trader Joe’s
C NOVA 4
Breakfast sliders
D NOVA 4
Our super supreme sausage, cheese, mushrooms, onions, peppers pizza, our super supreme
D NOVA 3
Our super supreme sausage, cheese, mushrooms, onions, peppers pizza, our super supreme
D NOVA 3
Sausage, egg & cheese sliders, sausage, egg & cheese
D NOVA 4
Homestyle Mashed Potatoes
Handmade Real Foods
C NOVA 4
Sausage and cheese pizza, sausage and cheese
D NOVA 3
Rooster Spoon Rest With Chili Soup Mix
Maud Borup Inc.
E NOVA 4
Sausage and Cheese Pizza
Butch's
D NOVA 4
Cheese and pepperoni pizza, cheese and pepperoni
D NOVA 4