Barcode: 4088600026251
Skinny Quarter Pounders
by Aldi
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 137.0 kcal |
| Fat | 4.4 g |
| of which saturated | 2.1 g |
| Carbohydrates | 5.6 g |
| of which sugars | 0.4 g |
| Fiber | 0.3 g |
| Proteins | 18.5 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
BEEF (75%), Water, Roasted Onion, Gluten Free Crumb (Rice Flour, Gram Flour, Maize Starch, Salt, Dextrose), Seasoning [Potato Powder, Rice Flour, Sea Salt, Black Pepper, Yeast (Yeast Extract, Salt, Sunflower Oil) Preservative: Sodium Metabisulphite, Salt, Dextrose, Flavouring].
Allergens
beef
Additives
e223
Related Products in Meats And Their Products
Italian style meatballs
E NOVA 4
Italian-Style Classic Meatballs
Weis
D NOVA 4
Sweet italian pork sausage
E NOVA 4
Weis, breakfast sausage, original
Weis
E NOVA 4
Cooked ham
Weis Quality
E NOVA 4
Weis quality, 100% pure ground beef hamburgers
Weis
D NOVA 1
Organic ground beef patties
C NOVA 1
Young turkey
Weis Quality
A NOVA 4
Fully cooked turkey meatballs
Weis Quality
D NOVA 4
Weis, honey ham, with natural juices
Weis
D NOVA 4
Weis quality, classic meatballs
Weis
D NOVA 3
Fresh pork sausage
D NOVA 4