Barcode: 0022000300102
Skittles Fruit Snacks
by Skittles
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 320.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 72.0 g |
| of which sugars | 60.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 4.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
corn syrup, sugar, modified corn starch, fruit juice concentrates (apple, grape, orange, strawberry), water, gelatin, citric acid, malic acid, natural and artificial flavors, sunflower oil, ascorbic acid, colors (red 40, yellow 5, yellow 6, blue 1), carnauba wax
Additives
e102
e110
e129
e133
e296
e330
e428
e903
Related Products in Snacks
Clover valley, microwave popcorn, extra butter
Clover Valley
E NOVA 3
Microwave Popcorn
Clover Valley
E NOVA 3
Mini boston cream filled donuts with decadent chocolate frosting & fall leaf sprinkles, mini fall donuts
D NOVA 4
Pumpkin spice mini miniature fall donuts, pumpkin spice
D NOVA 4
Clover valley, kettle corn popcorn
Clover Valley
D NOVA 4
Mini fall donuts white frosted rings with fall leaf sprinkles
D NOVA 4
Pain D'Avignon, Fig Biscotti
Pain D'Avignon Ii Inc.
D NOVA 4
Clover valley, microwave popcorn, light butter
Clover Valley
E NOVA 3
Mini strawberry filled donuts
D NOVA 4
Pain D'Avignon, Chocolate Espresso Biscotti
Pain D'Avignon Ii Inc.
E NOVA 4
Mini apple filled donuts
D NOVA 4
Mini chocolate boston donuts
D NOVA 4