Barcode: 0070896720610
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 500.0 kcal |
| Fat | 12.5 g |
| of which saturated | 12.5 g |
| Carbohydrates | 75.0 g |
| of which sugars | 50.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Sugar, corn starch, dextrose, partially hydrogenated palm oil, dextrin, soy lecithin, carnauba wax, magnesium stearate, gum arabic, confectioners' glaze, artificial flavor, fd&c yellow #5, fd&c red #3, fd&c blue #1.
Additives
e102
e127
e133
e1400
e322
e322i
e414
e572
e903
Related Products in Baking Decorations
Chocolate Flakes Dark
De Ruijter, Heinz
E NOVA 4
De ruijter, fruit sprinkles
De Ruijter
E NOVA 3
Dulce De Leche
Annabella
E NOVA 1
Dark Chocolate Flakes
Koninklijke De Ruijter B.V.
E NOVA 4
Chamoy candy pulp with chile for fruits & snacks
C NOVA 4
Milk caramel spread
E NOVA 4
Kiwi Topping
Felchlin
D NOVA 4
Mabuhay, Coconut Gel In Syrup
Mofels Food Int'L. Corp.
C NOVA 3
Cacao
Wawel
D NOVA 1
Edible chocolate candle
xoc & chic
E NOVA 4
Cajeta
D NOVA 4
Baltas glajus
Dr. Oetker
E NOVA 4