Barcode: 5604260318322
Skyr Morango
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
low or no fat
no fat
with sweeteners
alto teor em proteinas
ecoponto amarelo
magro
Categories
Available in
portugal
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 48.0 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 4.5 g |
| of which sugars | 4.1 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 6.9 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Leite desnatado pasteurizado (Origem: UE), morango (8,0%) (Origem: UE e não-UE) água amido modificado de milho, sumo de cenoura concentrado, aroma natural, sumo de bagas de sabuguero concentrado, estabilizador (carragenina), edulcorantes (acessulfame K, sucralose), reguladores de acidez (ácido cítrico, citratos de sódio), fermentos lácticos.
Allergens
milk
Additives
e330
e407
e950
e955
Related Products in Dairies
Pure Butter
Dromona
E NOVA 2
Cheese Zip
Old Fashioned Foods
E NOVA 4
High Protein Cheese Slices
My Protein
C NOVA 4
Semi skimmed milk
Iceland
B
Semi Skimmed Milk
Iceland
B NOVA 1
Fresh pasteurised whole milk
Iceland
C NOVA 1
Semi skimmed milk
Iceland
B NOVA 1
Semi skimmed milk
Iceland
B NOVA 1
Evaporated milk
Nestlé
E NOVA 4
Milk
Iceland
C NOVA 1
British Fresh Pasteurised Whole milk
Iceland
C NOVA 1
Fresh vanilla custard
D NOVA 3