Barcode: 4088600118123
Skyr Passion Fruit
by Aldi
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
low or no fat
no fat
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 34.0 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 3.0 g |
| of which sugars | 2.7 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 5.3 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Fat Free Strained Yogurt (Milk), PASSION FRUIT PUREE (6%), Sweeteners: Erythritol, Sucralose, Acesulfame K; Waxy Maize Starch, Flavouring (contains Milk), Thickener. Pectins; Plant Extracts (Safflower Concentrate, Carrot Concentrate). ALLERGY ADVICE: For allergens, ee ingredients in bold. DIETARY ADVICE: Suitable for vegetarians. No artificial colours, flavourings or preservatives. USE BY: See lid. STORAGE: Keep refrigerated below 5°C *CONTAINS NATURALLY CARS. Salt Ener Fat of which Fore Carbohyd
Allergens
milk
Additives
e440
e950
e955
e968
Related Products in Dairies
Yogourt Moka
Manor food, Bio natur plus
C NOVA 3
Séré à la vanille, demi-gras, bio
Manor, Bio Natur Plus
C NOVA 3
Milbona Gouda Jung, Cremig-mild Ohne Gentechnik La. ..
Milbona
D NOVA 4
Panna Cotta au Coulis de Baies
Manor Food
D NOVA 4
Butterkäse
Lidl, Milbona
D NOVA 3
Halbfettquark
Manor
A NOVA 1
Edamer
Milbona
D NOVA 3
Flan à la vanille
Manor Food, Bio Natur Plus
D NOVA 4
Bûche de chèvre
Soignon
D NOVA 3
Roquefort
Saveur De Nos Regions
E NOVA 3
Bio organic queso quark Vainilla
Milbona
C NOVA 4
Queso para Ensalada
Milbona,Lidl
E NOVA 3