Barcode: 3701002401754
Soja nature
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Categories
beverages and beverages preparations
plant based foods and beverages
beverages
plant based foods
legumes and their products
dairy substitutes
milk substitutes
plant based beverages
plant based milk alternatives
legume based drinks
soy based drinks
plain soy drink fortified with calcium
unsweetened plain soy based drinks
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 38.0 kcal |
| Fat | 1.4 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 2.8 g |
| of which sugars | 2.6 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 3.2 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Ingrédients Jus de soja 98 %, sucre de canne, carbonate de calcium, stabilisants : carraghénanes et gomme gellane, arôme naturel, sel, vitamine D. Ce jus de soja est conforme à la norme NF V29-001.
Additives
e407
e418
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Rite 'n Lite +
Rite 'n Lite
C NOVA 4
Rite 'N Lite Peach Carbonated Flavored Drink
Rite 'n Lite
C NOVA 4
Lemon
Rite ‘n Lite
C NOVA 4
Low Fat Milk
Pure & Best
NOVA 3
Rum - Don Papa Baroko
Bleeding Heart Rum, Don Papa
NOVA 3
Sparkling Cucumber Drink
Rite 'n Lite
C NOVA 4
Mango Nectar
7D
E NOVA 3
Coconut drink
E
Mychoco
alliance in motion global
E
Perkins, Copa Merlot
Perkins
B
Papa John's, Cheerwine, 20 Oz
Papa John's
C
Sheetz, Smores Smoothie, Small
Sheetz
E