Barcode: 3273227082242
Soja Passionsfrucht
by Sojade
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
fair trade
no gluten
organic
vegetarian
eu organic
non eu agriculture
vegan
eu agriculture
eu non eu agriculture
fr bio 01
natural flavors
nutriscore
nutriscore grade b
the vegan society
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france, germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 75.0 kcal |
| Fat | 2.2 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 10.2 g |
| of which sugars | 9.4 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 3.7 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Soya juice* 78% (water, soy beans 10,8%), raw cane sugar*, raspberry* 7%, passion fruit juice* 2%, tapioca starch*, natural passion fruit flavouring, natural raspberry flavouring, thickener: locust bean gum*, selected live cultures of which Bifidus and Lactobacillus acidophilus. Organic ingredients.
Allergens
soybeans
Additives
e410
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Snack pipas
Anitin
D NOVA 3
Tomate Cherry Rama Cacho
A NOVA 1
Pâte d'arachide
PCD
C NOVA 3
Confiture de griottes
Griottines
D NOVA 4
Cerises a l'eau de vie Griottines DISTILLERIE PEU, 15°
Griottines
D
Orangeade
Ogeu
D NOVA 4
Confiture de mirabelles a l'eau de vie de mirabelle
Griottines
D NOVA 4
Pignons de pin
B NOVA 1
krisprolls
pagen
D NOVA 3
Morilles séchées 1er choix sans pied
ROGER DUTRUY
A
Huile Tournesol 1l
Cap D'or
C NOVA 2
Griottines Morello Cherries
Griottines
NOVA 3