Barcode: 0708820088030
SPLIT TOP ENRICHED BREAD WHEAT
by meijer
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 250.0 kcal |
| Fat | 3.6 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 50.0 g |
| of which sugars | 7.1 g |
| Fiber | 3.6 g |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Enriched flour [unbleached wheat flour, malted barley flour, reduced iron, thiamine mononitrate (vitamin b1), riboflavin (vitamin b2), niacin (vitamin b3), folic acid], water, whole grain wheat flour, yeast, wheat bran, sugar, wheat gluten, soybean oil, molasses, whole grain rolled oats, salt, rye flour, barley flakes, monoglycerides, ethoxylated mono - and diglycerides, modified whey, calcium propionate (a preservative), dextrose, vinegar, wheat starch, calcium sulfate, artificial flavor, citric acid, ascorbic acid; topped with butter.
Additives
e282
e330
e471
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Confiture De Myrtille
Bonneterre
D NOVA 4
Galette de Riz Sandwich Noisettes Cacao
Bonneterre
D NOVA 4
Sojadelice Cerise
Bonneterre
C NOVA 4
Pain croustillant au seigle complet
Jacquet
B NOVA 3
Riz thaï long blanc
Bonneterre
B
Riz Basmati long complet
Bonneterre
NOVA 1
Sojadélice Framboise Passion
Bonneterre, Distriborg
B NOVA 4
Sojadelice nature
Bonneterre
A NOVA 3
Rêve De Fruits Abricot 350g
Bonneterre
C NOVA 4
Veloute Campagnard
Bonneterre
B NOVA 4
Mouliné - Légumes verts
Bonneterre
B NOVA 4
Confiture De Fruits Fraise - Rêve De Fruits
Bonneterre
D NOVA 4