Spring chocolate & vanilla cupcakes
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 423.0 kcal |
| Fat | 21.1 g |
| of which saturated | 8.5 g |
| Carbohydrates | 56.3 g |
| of which sugars | 46.5 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 2.8 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Icing sugar, sugar, shortening (canola, palm, modified palm and palm kernel oil), water, enriched wheat flour (wheat flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), egg, soybean and canola oil, sprinkles [icing sugar, palm kernel oil, modified cornstarch, cornstarch, sunflower lecithin, color (fd&c yellow #6, fd&c yellow #5, fd&c blue #1, fd&c red #3, fd&c red #40), polysorbate 60], glucose, cocoa powder (processed with alkali), modified corn starch, whey powder, skim milk powder, butter (cream, salt), leavening (sodium acid pyrophosphate, sodium bicarbonate, corn starch, monocalcium phosphate, calcium sulfate), soybean lecithin, wheat gluten, salt, mono and diglycerides, natural and artificial flavor, diacetyl tartaric acid esters of mono and diglycerides, color (fd&c red #3, fd&c red #40 lake, fd&c yellow #5), gum arabic.
Allergens
Additives
Related Products in Snacks
MilkBoy Switzerland
Milk Boy
Chocolat suisse aux eclats de myrtilles
Orset
Chocolat noir à la fleur de sel de Noirmoutier
Orset
Biscuits aux fruits
Holle
Chocolat noir Fleur de sel
Orset
Fruit bar pear - apple
Holle
Holle Crunchy Snack Hirse Mango, 25 GR Packung
Holle
Chartreuse
Orset
Chocolat blanc Sésame noir
Sisao
Noir orange
Orset
Finest swiss alpine milk chocolate with refreshing lemon and ginger
Chocofleur au Lait
Fleurolle Choco