Barcode: 0018894317241
Steamin' easy, super sweet whole kernel corn with butter sauce vegetables in sauce, super sweet whole kernel corn with butter sauce
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 109.0 kcal |
| Fat | 2.5 g |
| of which saturated | 1.0 g |
| Carbohydrates | 18.8 g |
| of which sugars | 5.9 g |
| Fiber | 2.0 g |
| Proteins | 2.0 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Corn, butter sauce (water, unsalted butter [pasteurized cream, natural flavorings], modified corn starch, butter [pasteurized cream, salt], contains less than 2% of annatto (vegetable color), enzyme modified butter, guar gum, maltodextrin, paprika (color), salt, soy lecithin, sugar, turmeric (color), whey, xanthan gum).
Allergens
milk
Additives
e160b
e322
e322i
e412
e415
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Белок растительный текстурированный «Протекс-М» соево-пшеничный 65/Р3
Партнер-М
Абрикос-персикос
Моя Семья
NOVA 4
Сибирский зерновой хлеб
Сибирский зерновой хлеб
Виноград сушеный тёмный без косточки
ВкусВилл
NOVA 1
Хлеб Двинский
Аладушкин
NOVA 3
Сытные растительные джерки со вкусом курицы
Greenwise
NOVA 3
Митболы со вкусом говядины
Greenwise
NOVA 4
Люля-кебаб со вкусом говядины
Greenwise
NOVA 4
сок ДОБРЫЙ яблоко-персик
Добрый сок
NOVA 4
хлеб бородино
NOVA 3
Томатная паста
Big Comp
NOVA 3
BLACKCURRANT
STUTE
B NOVA 4