Barcode: 0719283967787
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 414.0 kcal |
| Fat | 17.2 g |
| of which saturated | 6.9 g |
| Carbohydrates | 62.1 g |
| of which sugars | 31.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.5 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Enriched bleached flour [wheat flour, niacin, iron, thiamin mononitrate (vitamin b1), riboflavin (vitamin b2), folic acid], sugar, vegetable oil (palm, soybean and/or cottonseed oils), skim milk. contains 2% or less of each of the following: water, eggs, baking soda, salt, natural and artificial flavor.
Additives
e500
e500ii
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Fruit Cocktail In Heavy Syrup
Harris Teeter
A NOVA 3
Harris teeter, enriched instant grits, natural butter
Harris Teeter
E NOVA 4
Yellow Cling Peach Halves In Heavy Syrup
Harris Teeter
B NOVA 3
Unsweetened Applesauce
Harris Teeter
A NOVA 1
Pear Halves In Heavy Syrup
Harris Teeter
B NOVA 3
Bleached enriched self-rising flour
Harris Teeter
D NOVA 3
Applesauce
Harris Teeter
C NOVA 4
Fruit Cocktail
Harris Teeter
A NOVA 1
Cinnamon Applesauce
Harris Teeter
C NOVA 4
Harris teeter, enriched instant grits, original
Harris Teeter
D NOVA 4
Applesuace
Harris Teeter
B NOVA 4
Yellow Cling Peach Slices In Heavy Syrup
Harris Teeter
B NOVA 3