Barcode: 9340156084976
Summer fruits & quinoa
Processing
NOVA 1
Labels
low or no salt
no artificial flavors
no gmos
no preservatives
australian made
no added salt
no added sugar
no artificial colors
no artificial colours or flavours
Categories
Available in
australia
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 74.2 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 14.9 g |
| of which sugars | 11.5 g |
| Fiber | 2.6 g |
| Proteins | 0.9 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Apple 60% from Australia, Water from Australia, Dried Apricot 8%, Quinoa 4%, Prebiotic Fibre (Inulin), Citric Acid.
Additives
e330
Related Products in Baby Foods
Pediasure Vanilla
Pediasure
NOVA 4
Aptamil Gold Stage 3 Follow-up Formula Powder (From 12 Months Onwards)
Aptamil
NOVA 4
Lactogen 1
Nestle
NOVA 4
Pedia sure gold premium chocolate
Abott Nutrition
NOVA 4
Nestle NAN Excellapro
Nestlé
NOVA 4
Milupa Milumil Kindermilch 1+ 800g (2 x 400 g) Vorratspack
Milupa, Milumil
NOVA 4
Aptamil profutura kindermilch 1+ 800g
Aptamil, Profutura
NOVA 4
NAN Optipro 2
Nestle
NOVA 4
MTR DOSA
MTR
NOVA 3
Similac Plus
Abbott
NOVA 4
Aptamil profutura kindermilch 2+ 800g
Aptamil, Profutura
NOVA 4
Fincarré
Beech-Nut
NOVA 1