Barcode: 0071301043324
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 285.7 kcal |
| Fat | 3.6 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 57.1 g |
| of which sugars | 3.6 g |
| Fiber | 3.6 g |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Enriched flour (wheat flour, malted barley flour, niacin, reduced iron, thiamin mononitrate, riboflavin, folic acid), water, yeast, sugar, contains 2% or less of each of the following: soybean oil, salt, calcium sulfate, cultured wheat flour, calcium carbonate, vinegar, guar gum, dried yeast, enzymes, ascorbic acid (dough conditioner).
Allergens
gluten
Additives
e412
Recipes with Similar Ingredients
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Bio-Streichcreme Tomate, Paprika, Beluga-Linse
Rewe, Rewe Bio+vegan
C NOVA 4
Studentenfutter - Classic
Aldi, Farmer naturals, Märsch
D NOVA 3 Eco-Score D
Cup Noodles Chicken Flavor
Nissin
NOVA 4 Eco-Score B
White bread
no name
C
Walnüsse
Rewe
A NOVA 1 Eco-Score D
Amandes
Seeberger
B NOVA 1 Eco-Score E
Nut & fruit mix classic
Alesto, Lidl
D NOVA 1 Eco-Score D
Honey Gold Bite-Size Potatoes
Tasteful Selections
NOVA 1
Pinienkerne
rewe beste wahl
A NOVA 1 Eco-Score E
Pinienkerne
ja!
A NOVA 1 Eco-Score E
Penne Rigate
Panzani
A NOVA 1
Huile d'Olive Vierge Extra
Baghlia
Eco-Score D