Barcode: 0077633043384
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 268.0 kcal |
| Fat | 2.4 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 53.7 g |
| of which sugars | 4.9 g |
| Fiber | 2.4 g |
| Proteins | 7.3 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
Unbleached enriched flour (wheat flour, malted barley flour, niacin, reduced iron, thiamin mononitrate, riboflavin, folic acid), water, high fructose corn syrup, contains 2% or less of each of the following: yeast, salt, soybean oil, wheat gluten, dough conditioners (contains one or more of the following: sodium stearoyl lactylate, calcium stearoyl lactylate, monoglycerides and/or diglycerides, calcium peroxide, calcium iodate, datem, ethoxylated mono-and diglycerides, enzymes), soy flour, yeast food (ammonium sulfate), monocalcium phosphate, calcium sulfate, soy lecithin, calcium propionate (to retard spoilage).
Additives
e282
e322
e322i
e341
e341i
e471
e472e
e481
e516
e517
e916
e930
Recipes with Similar Ingredients
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Pêra
Pingo Doce
NOVA 1
Chocolocos Cereais de Trigo Integral, Trigo e Milho, com Cacau
Pingo Doce
C NOVA 4
Granola
Pingo Doce
D NOVA 4
Maçã
Pingo Doce
NOVA 1
Multi-Frutos com Aveia
Pingo Doce
NOVA 1
Castanha de caju
Pingo Doce
A NOVA 1
Cereais Recheados
Pingo Doce
E NOVA 4
Sopa Instantânea Sopa de Cebola
Pingo Doce
C NOVA 4
Maçã Banana Laranja Bolacha com
Pingo Doce
NOVA 3
Crunchy Muesly Chocolate
Pingo Doce
D NOVA 4
Multi-Frutos com Cereais
Pingo Doce
NOVA 1
Granola 3 chocolats
Pingo Doce
D NOVA 4