Barcode: 0072945612259
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 281.0 kcal |
| Fat | 2.3 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 53.1 g |
| of which sugars | 7.8 g |
| Fiber | 3.1 g |
| Proteins | 9.4 g |
| Salt | — |
Ingredients
enriched wheat flour [flour, malted barley flour, reduced iron, niacin, thiamin mononitrate (vitamin b1), riboflavin (vitamin b2), folic acid], water, sugar, yeast, salt, soybean oil, wheat gluten, potato flakes, preservatives (calcium propionate, sorbic acid), datem, corn flour, ethoxylated mono - and diglycerides, cellulose gum, monoglycerides, reb a (stevia leaf sweetener), sucralose, spice , coloring, citric acid, grain vinegar, calcium sulfate, potassium iodate, monocalcium phosphate, soy lecithin,
Additives
e200
e282
e322
e322i
e330
e341
e341i
e466
e471
e472e
e955
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Spreadable Tub
Country Life
E NOVA 2
Nature’s Finest Mango in juice
Nature’s Finest
B NOVA 4
Scotch Broth Mix
great scot
B NOVA 1
tesco silver skin onions
Tesco silver skin onions
A NOVA 4
Red Split Lentils
Great Scot
A
Peach in juice
A NOVA 1
Pearl barley
Great Scot
B NOVA 1
Self Raising Flour
Homepride
C NOVA 4
Pickled onions
Tesco
B NOVA 4
Crisp & sweet pickled silverskin onions
Tesco
C NOVA 4
Plain Flour
Homepride
A NOVA 1
Prunes in juice
Nature's Finest
C NOVA 3