Barcode: 0858158015212
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 400.0 kcal |
| Fat | 15.6 g |
| of which saturated | 6.7 g |
| Carbohydrates | 44.4 g |
| of which sugars | 13.3 g |
| Fiber | 6.7 g |
| Proteins | 26.7 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Pea protein, soy protein crisps (soy protein isolate), vanilla flavored coating (sugar, palm kernel oil, natural flavors, sunflower lecithin, salt), vegetable glycerin, almonds, isomalto-oligo-saccharides (from tapioca), whole grain rolled oats, soluble corn fiber, lemon flavored fruit pieces (apple puree concentrate, apple juice concentrate, lemon juice concentrate, citrus fiber, citrus pectin, natural flavors), coconut oil, lemon juice concentrate, chia seeds, flax seed, quinoa, natural flavors, stevia leaf extract.
Allergens
nuts
Additives
e322
e322i
e422
e440
e960
Related Products in Snacks
Potato waffles
Birds Eye
C NOVA 4
Shortcake Biscuits
Tesco
E NOVA 4
Sausage rolls
birds eye
D NOVA 4
Nice Biscuits
Tesco
E NOVA 4
8 The Original Potato Waffles
Birds Eye
C NOVA 4
Meringue Nests
Tesco
E NOVA 3
Croissants
Tesco
D NOVA 3
Walnut Cake
Tesco
E
Milk Chocolate Digestives
Tesco
E NOVA 4
Garibaldi Biscuits
Tesco
E NOVA 4
Tesco Malted Milk Biscuits 200G
Tesco
E NOVA 4
Genoa Cake
Tesco
E NOVA 4