Barcode: 00278317
Sweet Mango Chutney
by Sainsburys
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 256.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 61.9 g |
| of which sugars | 50.5 g |
| Fiber | 1.8 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 2.7 g |
Ingredients
Sugar, Mango (47%), Salt, Acidity Regulator: Acetic Acid, Paprika, Cayenne Pepper
Additives
e260
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Frozen Chestnut
Khong Guan Corporation
A NOVA 1
Pro Fusion, Black Bean With Green Kernel
Khong Guan Corporation
A
Instant Rice Noodles
Tat Hui Foods Pte. Ltd.
E NOVA 4
100% apple juice
E NOVA 1
Juice Cocktail From Concentrate
Delish, Duane Reade Inc.
E NOVA 3
Instant Rice Noodles
Tat Hui Foods Pte. Ltd.
E NOVA 4
Steamed Bread
Ojh
C NOVA 4
Napa Valley Vinegar Co., Truffle Infused Oil Blend
Wine Country Kitchens
C NOVA 2
Instant non-fried noodles
E NOVA 4
Knife-cut noodles
A NOVA 3
Koka, Instant Rice Noodles, Spicy Seafood Marinara
Tat Hui Foods Pte. Ltd.
E NOVA 4
100% juice blend from concentrate
E NOVA 4