Barcode: 0042400108108
Sweetened flakes of corn cereal
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 387.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 90.3 g |
| of which sugars | 38.7 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.2 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Milled corn, sugar, contains 2% or less of: salt, malt extract, corn syrup, wheat starch. vitamins & minerals: vitamin b1 (thiamin mononitrate), vitamin b2 (riboflavin), niacin (niacinamide), vitamin b6 (pyridoxine hydrochloride), folic acid, vitamin b12, vitamin a palmitate, vitamin c (sodium ascorbate), vitamin d, reduced iron.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Bio-Hummus natur
Schärdinger
C NOVA 3
Banana cocoa
hipp
A
Muesli Chocolat
Bon et Bio
C NOVA 4
Vegetable tempura fries
Itsu
C NOVA 4
hummus Natur
Menken Salades &Sauzen
C NOVA 3
Schärdinger Hafer&Milch
Schärdinger
C NOVA 1
Spaghetti z pomidorami i mozzarellą
Hipp
NOVA 3
High Protein Granola
Lizi's
C NOVA 4
Smoojo
Schärdinger
E
Hafermilch
Schärdinger
C NOVA 4
Instant-Nudeln Chicken
Asia Green Garden
NOVA 4
Organic White Miso - Light Soybean paste
MISO Tasty
E NOVA 3