Barcode: 0073402108001
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 286.0 kcal |
| Fat | 3.6 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 57.1 g |
| of which sugars | 21.4 g |
| Fiber | 3.6 g |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
Wheat flour (enriched with barley malt, niacin, iron, thiamine, mononitrate, riboflavin, folic acid), water, raisins, sugar, soybean oil, yeast, cinnamon, contains 2% or less of the following: wheat, gluten, caramel color, wheat starch, guar gum, xanthan gum, dextrose, corn starch, dough conditioners (monodiglycerides, datem), salt, malt, calcium propionate (to retard spoilage), calcium peroxide, calcium sulfate, tricalcium phosphate, corn flour, spice, flavor.
Additives
e150c
e282
e412
e415
e472e
e516
e930
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Minute maid, kids+, 100% juice, orange, orange
E NOVA 1
Hi-c, flavored fruit drink, smashin' wild berry
E NOVA 4
Minute maid, 100% juice, apple white grape, apple white grape
D NOVA 4
Hi-c, flavored fruit drink, boppin' strawberry, boppin' strawberry
E NOVA 4
Simply, juice drink, mixed berry
E NOVA 4
Hi-c, flavored fruit drink, blazin' blueberry, blazin' blueberry
E NOVA 4
Hi-c, flavored fruit drink, strawberry kiwi kraze, strawberry kiwi kraze
E NOVA 4
Hi-c, flavored fruit drink, wild cherry, wild cherry
E NOVA 4
Fruit punch juice drink
E NOVA 4
Minute maid, 100% juice, mixed berry, mixed berry
D NOVA 4
Fruit drink, grape
E NOVA 4
100% juice, apple
E NOVA 1