Barcode: 0041512078231
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 270.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 66.2 g |
| of which sugars | 47.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Corn syrup, high fructose corn syrup, water, sugar, natural and artificial flavors, salt, potassium sorbate and sodium benzoate (preservatives), cellulose gum, caramel color, and citric acid.
Additives
e150c
e202
e211
e330
e466
Related Products in Sweeteners
Syrup, chocolate
Spartan
D NOVA 4
Powdered sugar
E NOVA 2
Extra fine granulated sugar
E NOVA 2
Light brown sugar
E NOVA 2
Granulated sugar
E NOVA 2
Brown sugar
E NOVA 2
Sirop de dattes
D NOVA 1
Granulated Sugar
Winn Dixie
NOVA 2
White granulated sugar
E
Coco Light Syrup
Maya Gold
D NOVA 2
Syrup, chocolate
D NOVA 4
Spray sweetener
NOVA 4