Tangy Mix
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 376.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 90.0 g |
| of which sugars | 49.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 3.2 g |
| Salt | — |
Ingredients
sugar, glucose syrup, corn starch, beef gelatine, acidity regulator (citric acid), apple juice concentrate, thickener (modified potato starch), acids (tartaric acid, malic acid), flavourings, fruit and vegetable juice concentrates (apple, radish, blackcurrant, black carrot), colours (plain caramel, copper complexes of chlorophyllins, curcumin, paprika extract, brilliant blue fcf). may contain gluten. store in a cool and dry place. keep away from direct sunlight. fr-confiserie gélifiée au goût de assorties-ingrédients: sucre, sirop de glucose, amidon de maïs, gélatine bovine, correcteur d'acidité (acide citrique), jus de pomme concentré, épaississant (amidon modifié de paladincive complexes
Additives
Related Products in Snacks
Potato chips
Potato chips, parmesan & garlic
Potato chips
Potato chips
Potato chips
Potato chips
Potato chips, hot bbq
Potato chips, sweet heat bbq
Potato chips, honey dijon
Aqua Mint Gum
Meijer Inc.