Barcode: 3760148291384
Tapas de calamars
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Labels
made in france
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 179.0 kcal |
| Fat | 11.0 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 9.0 g |
| of which sugars | 4.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 10.0 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Encornets 55% (mollusques), compotée de piquillos 20% [piquillos, huile de tournesol, ail], huile d'olive, citron 4%, oignon, sucre, vinaigre d'alcool, jus de citron concentré, sel de Millac, algues [wakamé], curry, piment fort.
Allergens
molluscs
Related Products in Snacks
Lake shore trail mix
C NOVA 3
Berry bliss trail mix
D NOVA 3
Potato chips
D NOVA 4
Potato chips, all dressed up
D NOVA 4
Tri-Color Tortilla Chips
Simply Roundy's
D NOVA 3
Roundy's, butter popcorn
Roundy's
D NOVA 4
Roundy's, extra butter theater popcorn
Roundy's
E NOVA 4
Roundy's, kids graham crackers, chocolate
Roundy's
E NOVA 4
Flavored potato chips
Roundy's
D NOVA 4
Simply roundy's, kids organic graham crackers, honey
Simply Roundy's
E NOVA 4
Traditional snax mix
D NOVA 4
Simply roundy's, organic kids animal crackers, original
Simply Roundy's
D NOVA 4