Barcode: 4003740002675
Wild-Preiselbeermix
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
vegetarian
eu organic
vegan
eg öko verordnung
de oko 001
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 171.0 kcal |
| Fat | 0.7 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 39.0 g |
| of which sugars | 39.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.7 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Früchte* 55% (Wild-Preiselbeeren* 36%, Birnen* 19 %) Agavensirup*, Geliermittel Pektin, Bourbon-Vanille* (0,1 %). *aus kontrolliert biologischen Anbau
Additives
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Texas style biscuits, buttermilk
D NOVA 4
Premium young sweet peas
A NOVA 3
Premium sweet memory peaches
B NOVA 3
S&w, peach slices, yellow cling peaches in lightly sweetened juice
S&W
A NOVA 3
Enriched cottage whitebread
C NOVA 4
Orange juice from concentrate
E NOVA 1
Stewed tomatoes
A NOVA 4
Premium sliced beets
A NOVA 3
Fruit cocktail
A NOVA 4
Butter flaky jumbo biscuits, butter
E NOVA 4
Cream style corn
S & W Fine Foods Inc.
C NOVA 4
Low Sodium Chick Peas
King Cole
A NOVA 1