Barcode: 5065009224319
Wildfarmed White Rolls
by Wildfarmed
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
certified b corporation
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 238.0 kcal |
| Fat | 1.9 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 44.7 g |
| of which sugars | 9.1 g |
| Fiber | 3.5 g |
| Proteins | 8.8 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Wildfarmed Wheat Flour (Wheat Flour, Calcium Carbonate, Iron, Niacin, Thiamin) (55%), Water, Regenerative Wheat Sourdough, Wheat Flour, Fermented Wheat Flour, Wheat Gluten, Rapeseed Oil, Yeast, Salt, Honey, Flour Treatment Agent: Ascorbic Acid, Wheat Starch.
Additives
e300
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Petits Pains aux Figues
Labeyrie
D NOVA 4
P'tite Boisson Pommes Framboises
Nestlé, Bébé Nestlé, Nestlé bébé
NOVA 1
Purée Carottes et Crème
Maggi
C NOVA 4
NESCAFE Cappuccino, Café Soluble, 3 Boîtes de 10 Sticks (14g chacun)
Nescafé
C NOVA 4
Huile infusée Saveur truffe blanche
Labeyrie
C NOVA 4
confit de figues
Labeyrie
E NOVA 4
Confiture de figues
Labeyrie
D NOVA 4
Confit d'oignons
Labeyrie
E NOVA 3
Chutney d'abricots façon Pain d'Epices
Labeyrie
E NOVA 4
Confit de Sauternes
Labeyrie
D NOVA 4
Confit d'oignons
Labeyrie
E NOVA 3
MAGGI Bouillon de Légumes Halal 8 tablettes, 84g
Maggi
C NOVA 4