Barcode: 11184782
Yeast flakes
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
vegetarian
no artificial flavors
no artificial preservatives
no gmos
vegan
no artificial colors
no artificial colours and preservatives
no artificial colours or flavours
no colorings
Categories
Available in
norway
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 349.0 kcal |
| Fat | 5.0 g |
| of which saturated | 1.0 g |
| Carbohydrates | 19.0 g |
| of which sugars | 1.0 g |
| Fiber | 20.0 g |
| Proteins | 47.0 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Dried inactive yeast. Packed in a factory that handles EGG, soya, milk, celery, mustard and sulfites. Contains no artificial preservatives, colouring, flavouring or genetically-modified material.
Allergens
celery
eggs
milk
mustard
soybeans
sulphur dioxide and sulphites
Related Products in Condiments
Cocktail sauce with horseradish
Food Lion
D NOVA 4
Ranch Dressing, Light
Food Lion, Food Town Stores Inc.
C NOVA 4
Steakhouse Marinade
Food Lion
E NOVA 4
House italian dressing
Food Lion
C NOVA 4
Mild taco sauce
Food Lion
C NOVA 4
Hot Sauce
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Peach mango salsa
Food Lion
B NOVA 4
Food lion, mustard, sweet & hot
Food Lion
E NOVA 4
White distilled vinegar
A NOVA 1
White distilled vinegar
A NOVA 1
Teriyaki Sauce
Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Buttermilk RanchDtessing
Food Lion
C NOVA 4