Barcode: 0011110270207
Yeast raised maple glazed donuts
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 437.0 kcal |
| Fat | 26.8 g |
| of which saturated | 12.7 g |
| Carbohydrates | 45.1 g |
| of which sugars | 15.5 g |
| Fiber | 1.4 g |
| Proteins | 5.6 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Enriched flour (wheat flour, barley malt, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), water, palm oil, yeast, sugar, vegetable shortening (interesterified soybean oil, soybean oil, hydrogenated cottonseed oil). contains less than 2% of: salt, soy flour, sodium stearoyl lactylate, mono - and diglycerides, enzymes, dextrose, calcium sulfate, egg, milk, ascorbic acid, maltodextrin, acacia gum, medium chain triglycerides, beta carotene (for color). glaze also contains: corn starch, calcium carbonate, agar, natural and artificial flavor (contains milk), sorbitan monostearate, rice flour, caramel color.
Allergens
eggs
gluten
milk
Additives
e150c
e170
e170i
e406
e414
e471
e481
e491
Related Products in Snacks
Cake Bar
7days
E NOVA 4
Cookie double chocolat
E NOVA 4
Fine chocolate
E NOVA 4
Coconut Chin Chin
D NOVA 4
Just Natural Japanese Rice Crackers
Market Place
B NOVA 4
we Love cake GLUTEN & WHEAT FREE SQUEEZE THE DAY M
We Love Cake
E
Bruschetta meze topping
Odysea
C NOVA 3
Candy cane chocolate slab
E NOVA 4
Caramel filled milk and dark chocolate shells
E NOVA 4
Salted plantain chips
Village Pride
D
Peppermint crunch chocolate bar
E NOVA 4
Gingerbread men in snow fine chocolate
E NOVA 4