Yellow cake mix, yellow
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 423.0 kcal |
| Fat | 9.6 g |
| of which saturated | 4.8 g |
| Carbohydrates | 76.9 g |
| of which sugars | 40.4 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.9 g |
| Salt | 1.6 g |
Ingredients
Enriched bleached flour (bleached wheat flour, niacin, iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), sugar, animal and vegetable shortening (contains one or more of the following: beef fat, tallow, soybean oil) with emulsifier (propylene glycol monoesters, mono - and diglycerides, soy lecithin) and preservative (bht, citric acid), dextrose, leavening (baking soda, sodium aluminum phosphate, dicalcium phosphate), contains 2% or less of: modified corn starch, salt, natural and artificial flavor, guar gum, color (yellow 5 and 6).
Additives
Related Products in Snacks
Mitchum, Potato Chips
Mitchum Inc.
Cookies au Beurre
Marks & Spencer
Rayge Candy, Assorted Gum Drops
Rayge Candy Co. Inc.
Rayge Candy, Gummies
Rayge Candy Co. Inc.
Soft Eating Prunes
Marks & Spencer
Rayge Candy Co., Unsalted Cashew Nuts
Rayge Candy Co. Inc.
Rayge Candy & Nuts, Bit-O-Honey
Rayge Candy Co. Inc.
Rayge Candy Co, Spice Drops Candy, `
Rayge Candy Co. Inc.
Hardwood smoked beef sticks
Rayge, Spearmint Leaves
Rayge Candy Co. Inc.
Mini licorice allsorts
Mini Colin the Caterpillar Cakes
Marks and Spencer’s