Barcode: 00807425
Yellow Mini Sheet Cake
by Trader Joe's
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 439.0 kcal |
| Fat | 22.7 g |
| of which saturated | 9.1 g |
| Carbohydrates | 57.6 g |
| of which sugars | 37.9 g |
| Fiber | 1.5 g |
| Proteins | 3.0 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
CAKE (CANE SUGAP, FI, RICE FLOUR, POTATO STARCH, CORNST, BUTTERMILK [CULTURED LOWFAT MIL, CITRIC ACID (TO MAINTAIN COLOR)],, ETHYL ALCOHOL, VANILLA BEAN EXTE, PYROPHOSPHATE, SODIUM BICARBO, PHOSPHATE), SALT, XANTHAN GUM,, [COLOR]), CHOCOLATE FROSTING (PO, UNSALTED BUTTER [CREAM, NATURA, WITH ALKALI, HEAVY CREAM [PASTEL, ETHYL ALCOHOL, VANILLA BEAN EXTE
Additives
e1510
e330
e415
e450
Related Products in Snacks
Salam Sibiu
Agricola
D Eco-Score C
Ptasie Mleczko Waniliowe w Czekoladzie Deserowej
E.Wedel
E NOVA 4
Herbatniki o smaku maślanym
Bahlsen,Krakuski
E NOVA 4 Eco-Score D
Balisto yoberry
Balisto
E NOVA 4 Eco-Score B
GENOA SALAME
HILLSHIRE SNACKING
E NOVA 4
Clubs Cracker
Lorenz
D NOVA 3 Eco-Score A
Milk Chocolate Biscuits
Cadbury Dairy Milk fingers
E NOVA 4 Eco-Score E
Soft & Chewy
Kirkland signature
D NOVA 4
Chickpea Snacks Habanero Flavored
Biena
D NOVA 3
BBQ Chips
Legendary
E NOVA 4
Dinkel Mini brezeln
DmBio
E NOVA 3
Die Gute Bio Schokolade
Plant-for-the-Planet
E NOVA 3 Eco-Score B