Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 400.0 kcal |
| Fat | 20.0 g |
| of which saturated | 8.0 g |
| Carbohydrates | 52.0 g |
| of which sugars | 36.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 4.0 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
Sugar, water, corn syrup, eggs, soybean oil, bleached wheat flour, vegetable shortening (palm oil, fractionated palm oil, soy lecithin), enriched flour bleached (wheat flour, malted barley flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), hydrogenated palm kernel oil, contains less than 2% of each of the following: emulsifier blend (propylene glycol monoesters, mono - and diglycerides, citric acid), food starch-modified, whey, cocoa processed with alkali, leavening (sodium aluminum phosphate, baking soda), salt, potassium sorbate preservative, wheat starch, wheat gluten, natural and artificial flavors, titanium dioxide color, cellulose gum, ethyl alcohol, sodium stearoyl lactylate, polyglycerol esters of fatty acids, monoesters of fats and fatty acids, agar-agar, sorbitol, locust bean gum, xanthan gum, propylparaben preservative, methylparaben preservative.
Allergens
Additives
Related Products in Snacks
Assorted fruit rolls mega mix
Tootsie
Fruit chews rolls
Snack bars
Tootsie roll, midgees candy
Tootsie
Hot with a hint of chili gum pops
Midgees
Tootsie Roll
Caramel Apple Pops
Tootsie
Tootsie Roll
Tootsie Roll
Fruit chews assorted fruit rolls
Tootsie, Tootsie Roll Industries Inc.
Candy
Tootsie
Hot with a hint of chili pops
Filled with chewy tootsie roll
Tootsie