Barcode: 0000790300007
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 309.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 75.0 g |
| of which sugars | 57.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 4.4 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Sugar, white grape juice from concentrate, corn syrup, modified corn starch, gelatin, citric acid, ascorbic acid (vitamin c), apple puree, natural & artificial flavors, sodium citrate, carnauba wax, artificial colors (fd&c yellow 6, red 40, blue 1, yellow 5).
Additives
e102
e110
e129
e133
e330
e331
e428
e903
Recipes with Similar Ingredients
Orange Sherbet Surprise
3 ingredients
Easy Orange Sherbet
5 ingredients
Orange Sherbet
2 ingredients
Cheesecake (1)
9 ingredients
Orange Sherbet
3 ingredients
Strawberry Pop Cake
5 ingredients
Corn Pudding
6 ingredients
Orange Sherbet
2 ingredients
Bonnie'S Orange Sherbet
3 ingredients
Orange Pineapple Sherbet
3 ingredients
Colorado Sunshine Jello Salad
4 ingredients
Orange Crush Ice Cream
3 ingredients
Related Products in Snacks
Cioccolato
Coop
E NOVA 4
croissants
Auchan
E NOVA 4 Eco-Score B
Mini moelleux aux fruits rouges
La Vie Claire
E NOVA 4
pancake Pasquier
Brioche Pasquier
D NOVA 4 Eco-Score A
Desserts collection
Lily O'Brien's
E NOVA 4
Bio Laugen Cracker
REWE Bio, Rewe, BiscQuality
E NOVA 3 Eco-Score C
Chocolats Boules crème
Carrefour
NOVA 4
Apropo
אסם, Osem
NOVA 3
Buttermilk Baking & Pancake Mix
Old Country Store
NOVA 4
Coconut Melts Mixed Berry
Once Upon A Farm
D NOVA 3 Eco-Score B
Milk Chocolate
Wickedly Welsh
E NOVA 4 Eco-Score D
SACHER TORTE
Hofer, Finest Bakery
E NOVA 4