Barcode: 5060503504615
Cherry Pie Butterfly Pops
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
non eu agriculture
eu agriculture
eu non eu agriculture
gb org 02
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 405.0 kcal |
| Fat | 12.4 g |
| of which saturated | 1.3 g |
| Carbohydrates | 64.4 g |
| of which sugars | 4.6 g |
| Fiber | 4.0 g |
| Proteins | 7.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
What's inside me Organic maize flour 67%, Organic rice flour 12%, Organic vegetable oil (sunflower, rapeseed) 11%, Organic dried bananas 4%, Organic quinoa flour 3%, Organic dried cherries 2%, Organic dried raspberries 2%, Natural flavouring* <1%, Thiamin (Vitamin BD)* <0.1% Other stuff 0% *I do not have organic certification I may contain gluten, milk soya +
Related Products in Baby Foods
1 First Baby Milk Formula From Birth
NOVA 4
Follow on milk
Aptamil
NOVA 4
Kendakids
NOVA 4
Meatballs & Spaghetti
cook
NOVA 4
Kendamil organic first infantmilk
NOVA 3
Aptamil 3 Ready To Drink Toddler Milk
Aptamil
NOVA 4
Kendamil Banana Porridge
kendamil
NOVA 4
Organic baby rice
Aptamil
NOVA 1
Strawberry Greek Style Yoghurt
Asda
NOVA 3
Organic apple &strawberry
Asda
NOVA 1
Aptamil
Aptamil
NOVA 4
First infant milk
Kendamil
NOVA 4